Tipy na běžecké knihy o Emilu Zátopkovi

V minulém článku jsem vás seznámila se základní běžeckou literaturou, kterou by měl podle mě každý běžec znát a alespoň čas od času si v nich zalistovat 😉 Dnes vám přináším knihy o naší největší běžecké legendě narozené stejně jako já v Kopřivnici #myrodacizkoprivnice 😉 o Emilu Zátopkovi ! Během posledních pár let se na českém knižním trhu objevilo spousta nových knih o Zátopkovi, a tak si myslím, že je potřeba to všechno dát dohromady a přinést objektivně-subjektivní názor 😀 , jelikož jsem snad všechny četla #knihomol 😉

 

Emil Běžec 00:10 - Pavel Kosatík #ORIGINÁLNÍ – Emil běžec 00:10

Velice hezky graficky zpracovaný příběh Emila Zátopka. Začíná od dětství, studium ve Zlíně a jeho postupné běžecké začátky. Popis jeho tvrdých tréninků, které v té době nikdo neznal, a tak si vše Zátopek vymýšlel sám. Když nemůžeš, tak přidej – jednoznačné heslo pro tvrdý režim v Baťovském závodě, který Zátopka naučil dřinu a řád, které pak využil právě při svých trénincích a na závodech.

V příběhu také figuruje Dana Ingrová – známá česká oštěpařka a následně i manželka Zátopka. Povídání se tak čas od času přesune od běhání k životnímu příběhu těchto dvou sportovních osobností.

Celý příběh je napsán velice hezky, čtivě a utíká hrozně rychle. Dalším plusem je její originální zpracování a grafická úprava 🙂 . Po přečtení knihy se na trhu objevila i audiokniha namluvena Ivanem Trojanem. Bohužel jsem ji sama neslyšela, ale z okolí se ke mně dostaly pozitivní zmínky 🙂 A jak už jsem jednou psala – audiokniha je ideální parťák na dlouhé pod/zimní výběhy.

 

Zatracenej Zátopek - Richard Kozohorský#ČSHISTORIE – Zatracenej Zátopek

Už z názvu knihy je patrné, že se děj bude soustředit především na dění po osudném srpnu 1968. Tehdy měl již Zátopek ukončenou běžeckou závodní kariéru a pracoval jako úředník, ovšem z důvodu jeho ne vždy kladných názorů na dění v republice byl odsunut z očí veřejnosti k práci v terénu daleko od Prahy..

Od této knihy jsem čekala více životního příběhu tohoto běžce. Vysvětlení, jak to tehdy doopravdy bylo a jaké byly názory a postoje samotného Zátopka na tehdejší situaci. V knize jsem tyto informace nenašla. Jedná se spíše o jakousi všehochuť vyprávění autora o svém životě, o tom, jak on sám vnímá Zátopka, výpovědi Zátopkových současníků a povídání o Československé historii po roce 1948. Celý příběh je podle mého názoru velice kostrbatě napsaný a přeskakuje z jedné věci na druhou.

Kniha osloví ty, kteří mají rádi autentické výpovědi z moderní Československé historie a povídání kolem sportovního světa v tomto období. Pokud hledáte něco více o Zátopkovi, o jeho životě a sportovní kariéře, tak sáhněte po „Náš život pod pěti kruhy,“ kterou jsem popisovala již v předešlém knižním článku.

 

 Today We Die a Little! - Richard Askwith#ZAHRANIČNÍ – Today We Die a Little

Richard Askwith je anglický autor, novinář a běžec – logicky tedy zájem o jednu z největších běžeckých hvězd 20. století. V této knize se soustřeďuje na Zátopka, jeho život a běžecké úspěchy. Kniha je celkem dost životopisná. Na kvalitě ji dodává i to, že autor se soustředil na kvalitu zdrojů – českých i zahraničních, a tak přináší celkem objektivní pohled na tuto legendu. Navíc přijel do Čech, aby se setkal se Zátopkovými přáteli a manželkou.

Kniha je trochu jiná než české, a to se mi na ni moc líbilo. Autor není od začátku nakloněn proti tehdejšímu režimu a tak celé se na to dívá „z povzdálí,“ což se u českých knih moc říct nedá.

Letos se knížka dočkala i českého překladu (má jinou obálku, tak pozor 🙂 ). A kdyby se vám Askwitův styl psaní líbil, můžete mrknout po jeho knize Stopy v oblacích (o té ale recenzi zase jindy).

 

#KOMIKS – ZÁTOPEK… když nemůžeš, tak přidej! Zátopek - Jan Novák, Jaromír 99

Příběh Emila Zátopka v obrázcích – prostě skvělá kniha, která by vám neměla chybět v knihovně. Kniha se soustředí především na Zátopkovy běžecké momenty, které jsou samozřejmě stěžejní. Zmíněni jsou zde také Zátopkovi nejbližší přátelé (běžci 🙂 ) a jeho žena a životní opora, Dana. Největší část děje je soustředěna především na období Olympijských her 1948 a 1952. Jeho Helsinská série 3 zlatých medailí ze závodů na 5 km, 10 km a maraton je dosud nepřekonaná, a tak si samozřejmě zaslouží pozornost. Škoda jen, že hned po olympiádě příběh končí.

Některé obrázky jsou trochu matoucí a pokud člověk alespoň trochu nezná Zátopkův příběh, může být ztracen. Proto doporučuju přečíst si i jinou knihu, která tento hezký komiks doplní 🙂 Kniha je také dobrý #tipnadarek , jelikož zaujme hned na první pohled. Udělá radost vážně každému, nejenom běžci.

 

Vytrvalost - Rick Broadbent #MOTIVACE – Vytrvalost

Druhá kniha o Zátopkovi napsaná zahraničním autorem. I autor Rick Broadbent navštívil Českou republiku, aby se seznámil s místy, které se k Zátopově životu vztahují, aby potkal jeho blízké a udělal si tak podrobný pohled na život „nejlepšího běžce všech dob.“ Autor do příběhu zasazuje i pohledy jeho soupeřů, čímž máte možnost dozvědět se o Zátopkovi ještě něco navíc.

Téma vytrvalost autor podporuje popisem Zátopkových šílených tréninků, vůlí běžet závody naplno, i když ho to bolelo až za ušima, ale na druhou stranu také vytrvalost psychická, kdy byl po roce 1968 odsunut z veřejného života. Zároveň je zde i celkem dlouhá pasáž o doktoru Haluzovi (jediný trenér Zátopka v době jeho působení ve Zlíně), který sám vytrval ve vězení, kam byl v 50. letech odsouzen.

Kniha má pevnou vazbu, nic zábavného, ale o to hezčí obálku 🙂 Příběh se spoustou životních nástrah a úspěchů  se bude líbit snad každému –  běžci, sportovnímu nadšenci i někomu, kdo si chce jen tak přečíst něco o Zátopkovi.

 

Dana Zátopková - Náš život pod pěti kruhy - Dana Zátopková, Emil Zátopek #NEJLEPŠÍ – Náš život pod pěti kruhy

Říká se „to nejlepší na konec“ a je to tady 🙂 O knize jsem už psala v prvním knižním článku, ale vzhledem k tomu, že tento článek má za cíl shrnout všechny knihy na českém trhu o Emilu Zátopkovi, přidávám ji i zde. Ze všech zmíněných knih si podle mého názoru tato zaslouží nejvíce pozornosti !

Více jak 600 stran krásného životního příběhu Dany a Emila Zátopkových plného sportu, cestování a odvahy. Kniha není úplně běžecká, ale pokud chcete něco o Emilu Zátopkovi , nejlepším českém běžci, vědět, čerpejte z této knihy, kterou napsali sami Zátopkovi a tím pádem se vyvarujete sbírce mylných informací! V poslední době se totiž roztrhl pytel knih o Zátopkovi (ano, přečetla jsem je všechny :-D) a není kniha jako kniha – o tom ale příště…

I přes tloušťku knihy příběh utíká snad rychleji než samotný Emil. A věřte, že pokud chcete motivaci do běhu, do chvil, kdy se vám nechce, kdy to nejde, tak si vzpomenete například na jeho příběhy z tréninku a půjde to mnohem lépe – z vlastní zkušenosti můžu přidat poslední půlmaraton z Bruselu, kdy jsem věděla, že na to mám, že mě vlastně nic nebolí, jen se mi jednoduše nechtělo – pak jsem si ale vzpomněla na Zátopkův příběh z olympijského maratonu, kdy „bolest cítil až za ušima“ – a věřte nebo ne, najednou to šlo 🙂 Tuto knihu doporučuji všemi deseti – nejen běžcům, ale i těm, kteří mají rádi životní příběhy a nebo cestování. Je to jedna z top knih, které jsem kdy četla.

 

Věřím, že váš článek bavil a rozhodli jste se alespoň pro jednu knihu 🙂 Dejte mi vědět do komentářů, která je podle vás ta nejlepší ? Popřípadě, zda jste už něco o Zátopkovi četli. 

2 thoughts on “Tipy na běžecké knihy o Emilu Zátopkovi

  1. Great amazing things here. I am very satisfied to peer your post. Thanks a lot and i am having a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.