České Švýcarsko – ráj pro trailové nadšence

Národní park České Švýcarsko najdeme na severu ČR na pomezí s Německem. Nicméně oblast, která se nachází na české straně, je podstatně hezčí a i proto naši sousedi jezdí spíše k nám než k sobě 😛 Téměř všichni snad slyšeli o Pravčické bráně a že je naprostá nutnost ji vidět. Hned v úvodu vám řeknu, že jsme se tam nedostali. Odmítl jsem se mačkat jako sardinka na úzké cestičce, když v okolí byla spousta jiných, zajímavějších míst, kde jsme nepotkali ani živáčka.

Ještě než jsme se tam vydali, tak jsem si naplánoval několik tras do hodinek, bez toho, aniž bych oblast nějak znal. Hned při ubytování nám pan domácí dal rychlý seznamovák s okolím a co je nutné vidět. Hmm, takže nezbývalo nic jiného, než svoje naplánované trasy zahodit. Raději jsem si nechal poradit. No, a když už jsme si to s Ivou zaběhli, tak jsme si řekli, proč se s vámi o naše trasy nepodělit ;-). České Švýcarsko je totiž ideální místo na prodloužený víkend a navíc jenom hodinku a půl od Prahy.

Trasa #1

První kroky směřovaly do Pavlina údolí. Výhodou této trasy byl nedaleký Penzion Na Stodolci, kde jsme se poté odměnili, ale to už předbíhám 😛 Pokud chcete na začátek něco kratšího, jen abyste se rozhýbali, tak tohle je ta trasa. Je to vesměs po lesní cestě vedoucí podél potoka #balzamnadusi. Jo a až dorazíte na konec Pavlina údolí, tak si nezapomeňte přečíst legendu, která se k tomuhle místo pojí 😉 .

 • Lehký terén
 • Minimum silnice (vůbec žádná, pokud poběžíte jenom údolím)
 • Převážně v lese

    

Trasa #2

Jednalo se o trochu delší výběh, s vyšším převýšením a primárně po turistických značkách. Auto jsme nechali v Jetřichovicích, kam jsme si pro něj doběhli. Trasa vede doslova přes pohádková místa, neboť Dolský Mlýn bylo dějištěm scény z jedné české pohádky (záměrně nebudu říkat které, aby jste si to šli sami omrknout). Rozhodně se vyplatí vyběhnout si na Kamenickou vyhlídku odkud je výhled na celé údolí. Celou dobu se totiž nacházíte na lesních cestách a společnost vám dělají vysoké skály a každá je nějak pojmenovaná (Ošemetná věž, Strážce údolí, Labužník, Golem a spooooousta dalších). A protože jsem Pravčickou bránu zamítl hned při příjezdu, nezbylo než se spokojit s Malou Pravčickou bránou – líbila se mi ještě víc a ještě k tomu tam nebyli žádní lidi! Pokud nemáte strach z výšek a z lezení po žebřících, tak si udělejte čas i na loupežnický hrad Šauštejn s krásným výhledem.

 • Těžší terén
 • Primárně lesní cesty
 • Spousta krásných míst a výhledů
 • Varianty jak se dá trasa zkrátit nebo naopak prodloužit

      

Trasa #3

Poslední den jsme vybíhali z Doubice, chvilku se sice musí po silnici, ale jen co se z ní odpojíte, tak jste opět na turistické značce. Člověk co vymýšlel názvy pro  měl někdy opravdu bujnou fantazii, jinak si těžko vysvětluji Rejnoka, Brontosaura nebo Demokratickou věž. Chvílemi se běží po širších lesních cestách, ale posledních pár kilometrů je jako dělaných pro trailové maniakyúzké, klikatící se lesní cestičky vinoucí se podél vysokých skal.

 • Středně těžký terén
 • Širší lesní cesty
 • Spousta krásných míst a výhledů

    

Vím naprosto jistě, že se do Českého Švýcarska ještě vrátíme, protože tam jsou nádherné běžecké trasy, příjemní místní a hlavně nádherné výhledy! A co vy? Která jsou vaše oblíbená místa?

2 thoughts on “České Švýcarsko – ráj pro trailové nadšence

 1. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 2. I just could not go away your site prior to suggesting that I extremely loved the usual information a person supply for your visitors? Is gonna be again frequently in order to investigate cross-check new posts.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.