Motivace při dlouhém závodě

Každý běžec si tím dřív, nebo později projde, ať už je to v závodě, nebo při dlouhém výběhu. Občas se stane, že už na začátku se vám nechce, nebo to nejde a nejraději byste to otočili a šli domů. Jak to ale překousnout?

Sotva jste vyběhli a už víte, že to dnes bude stát za starou bačkoru, protože to prostě nejde? Garantuju vám, že z 90% to je vaše hlava, která stávkuje, protože jste se na závod dobře připravili a věděli jste, do čeho jdete. Takže co s tím? Samozřejmě, že na každého bude platit trochu něco jiného, a tak jsem se rozhodl, že článek podám tak, co funguje na mě. Věřím, že to někomu z vás pomůže  anebo inspiruje k vymyšlení dalších způsobů motivace :-).

Stanovte si více dílčích cílů

Pro začátek se úplně vykašlete na cíl, který je třeba 50 km daleko. Pokud vidíte někoho před sebou, tak si dejte za cíl ho dohnat a přilepit se mu na paty. Je podstatně lehčí běžet s někým, kdo vás „potáhne„, než úplně sám. Další menší cíl může být i to, že vyběhnete na nějaký vrchol, kde si v dobré náladě stanovíte zase další pidi cíl. A nebo postupujte po kilometrech – 10.km, pak půlmaraton, 30.km, maraton a tak dále, než tam budete. Takhle se postupně prokoušete až do cíle a ještě vás to bude bavit 🙂

Vymyslete si hru

Ač se to zdá šílené, tak to odvede pozornost od toho, že vám to zrovna nejde. Jak to s tou hrou vlastně myslím? Naposledy jsem hru aplikoval na závodě Vltava Run, sice to nebylo, kvůli tomu že mi to nešlo, ale spíše z týmového hecu. Hra spočívala v tom, že každý z týmu měl 3 životy, a pokud předběhl nějakého závodníka dostal bod. Jenže pokud ho předběhl někdo jiný, tak přišel o život. Jedná se o real life pacmana 😀

Přemýšlejte o čemkoliv jiném

Já vím, lehce se to říká, ale hůř provádí. Jen si ale vemte, kolik máte času. Ideální chvíle se ponořit do vlastních myšlenek a přemýšlet o věcech, na které v týdenním shonu normálně nemáte čas. Můžete si třeba udělat hrubý nástřel další běžecké sezóny, můžete přemýšlet jak si zrekonstruovat byt, vymýšlet plány na dovolenou, Iva si údajně vymýšlí a následně řeší základní matematické příklady a sleduje kilometry, za jak dlouho je vyřeší (třeba zkuste 112 dělit 7) :-D. Možností je zkrátka tolik, že to je opravdu jen na vás. Ale pokud dostatečně zaměstnáte hlavu, nohy si ani nestihnou uvědomit, že jim to neběží. Dorazíte do cíle a zároveň můžete své drahé polovičce oznámit, že hodláte rekonstruovat koupelnu. Buďte kreativní, času máte spoustu.

Odměňte se

Pro spoustu lidí je ideální motivací odměna. Já do této skupiny patřím taky a na dlouhých závodech mě motivuje vidina vychlazeného a především hořkého piva v cíli. Protože co je lepší, než po všech sladkých gelech, hroznových cukrech a já nevím čem všem, než pivo? Přiznám se, že pokud je během závodu na občerstvovačce k dispozici i pivo, tak neodmítnu, a pak se hned běží s lepší náladou. Pokud tušíte, že budete motivaci potřebovat i během závodu, přibalte si do batohu něco, co máte rádi (ale zase neváží zbytečná kila) a můžete si to dopřát při běhu – třeba za první půlkou ;-).

Uvědomte si, proč to absolvujete…

Na začátku letošní sezóny jsem se účastnil závodu 100 Miles of Istria ze světového běžeckého seriálu World Ultra Trail Tour. Podobný závod byla pro mě premiéra a nutno dodat, že na začátku sezóny i celkem oříšek. Ke konci závodu jsem toho už měl už plný zuby, a kdybych to mohl někde zabalit, tak to snad i udělám. Jenže pak mi došlo, že tu jsem kvůli tomu, abych získal ITRA body, které jsou potřebné k loterii do UTMB – větší motivace se těžko hledá!

A co je ultimátní motivace?

Není to nic jiného než výhledy, kterými se během závodu můžete kochat a tím i zapomenout, jak je cíl daleko, a to že vám to třeba zrovna nejde úplně podle vašich představ. 😉

Tohle motivuje mě, ale co vás? Máte nějaké tipy a triky? Sem s nimi, rád se začnu motivovat něčím novým 😛

2 thoughts on “Motivace při dlouhém závodě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.