Tipy na běžecké knihy #1

Mojí vášní je běhání, cestování a KNIHY! Je pravda, že nedokážu moc sedět na jednom místě a „nic nedělat,“ a proto mi čtení nejde tak moc od ruky jako například mým úžasným knihomolským kolegům z Martinusu 🙂 ALE! když už se mi pod ruku dostane dobrá knížka, přečtu ji během pár dní.. Dobrá knížka – co to pro mě znamená? No jasně, že běžecká literatura! (ještě teda čtu všechny Melvilovky, ale o tom třeba jindy 😉 Rozhodla jsem se, že vám dám svoje soukromé tipy na ty nejlepší běžecké knihy, které jsem přečetla, a vy byste třeba mohli taky. 📖 🏃

Škorpilova škola běhu - Miloš Škorpil#PŘÍRUČKA – Škorpilova škola běhu

Kdo nezná Miloše Škorpila – guru českého běhu? V této knize popisuje svoje metody výuky běhání, taktiky dýchaní, protahování, jídelníčky, přípravu na závody a zároveň přidává i tréninkové plány pro závody různých délek a intervalové tréninky.

Knihu by si měl přečíst každý, kdo chce mít obecný přehled o běhání a všem, co k němu patří. Za mně je užitečná kapitola s jídlem, kde popsal nejčastější jídla, která si vaří, jelikož se většinou jedná o klasické dostupné potraviny. Super je také kapitola o dýchání, VO2MAX, % tepové frekvence a o klasických běžeckých pojmech, které jsou neustále omývány ve všech článcích a já si nikdy nebyla jistá, co přesně znamenají a k čemu je dobré všechny tyto hodnoty znát 🙂 Upřímně je kniha takovým shrnutím článků z Běžecké školy na internetu – ale lepší je přeci číst knihu / listovat knihou, než pořád Googlit, ne? 🙂

 

Běh a maraton - úplný průvodce #PRŮVODCE – Běh a maraton – úplný průvodce 

Nelekejte se! Kniha není jen pro maratonce a pro ty, kteří se na maraton chystají 🙂 Je to šikovná příručka se spoustou obrázků, fotek a tabulek a schémat, jak pro běžce začátečníky, tak i ty pokročilejší, kteří chtějí proniknout do větší hloubky běhání 🙂 Dočtete se základní běžecká témata – správné techniky běhu, jak na běžeckou abecedu, protahování, jak předcházet zraněním a jak je případně léčit, tipy na výživu, tréninkové plány na závody různých délek a mnoho dalších.

Kniha je obsahově velice podobná Škorpilově škole běhu, rozdíl je v tom, že tato kniha je opravdu příručka plná obrazových příloh, což ji dává větší plus. Je to jedna z prvních knih, kterou jsem si o běhání koupila a stále se k ní vracím – jak už pro info o protahování, tak i pro ty obecné informace, které mají neustálou tendenci se z mé hlavy vytrácet 🙁

 

Strečink a trénink pro běžce - Philip Striano, Lisa Purcell#NUTNOST – Strečink a trénink pro běžce 

Tak a teď vážně! Všichni víme, že strečink je nutný i po sebektratším běhu. Pojďme s tím něco udělat a předejít tak zbytečným zraněním! –  Tato kniha je ideální pomocník opět pro běžce začátečníky i ty pokročilé. Pořád se totiž mezi námi najdou i tací, kteří si dávají ultra a strečinku věnují minutu myšlení, že by ho měli dělat, ale skutek utekl (viď Marku :-P). Praktický průvodce cviky rozdělených podle náročnosti a cílové skupiny protahovaných svalů.

Sama ji otvírám několikrát týdně. Spousta stran protahování všech partií těla plus cviky na posilování. Jednoduše znázorněné fotkami a ilustracemi cviků, včetně popisu cviku – jak ho dělat, proč ho dělat a na co si při jeho provádění dát pozor.

 

Dana Zátopková - Náš život pod pěti kruhy - Dana Zátopková, Emil Zátopek#ZÁTOPEK – Náš život pod pěti kruhy

Tato kniha je nejvíc láska! Více jak 600 stran krásného životního příběhu Dany a Emila Zátopkových plného sportu, cestování a odvahy. Kniha není úplně běžecká, ale pokud chcete něco o Emilu Zátopkovi , nejlepším českém běžci, vědět, čerpejte z této knihy, kterou napsali sami Zátopkovi a tím pádem se vyvarujete sbírce mylných informací! V poslední době se totiž roztrhl pytel knih o Zátopkovi (ano, přečetla jsem je všechny :-D) a není kniha jako kniha – o tom ale příště…

I přes tloušťku knihy příběh utíká snad rychleji než samotný Emil. A věřte, že pokud chcete motivaci do běhu, do chvil, kdy se vám nechce, kdy to nejde, tak si vzpomenete například na jeho příběhy z tréninku a půjde to mnohem lépe – z vlastní zkušenosti můžu přidat poslední půlmaraton z Bruselu, kdy jsem věděla, že na to mám, že mě vlastně nic nebolí, jen se mi jednoduše nechtělo – pak jsem si ale vzpomněla na Zátopkův příběh z olympijského maratonu, kdy „bolest cítil až za ušima“ – a věřte nebo ne, najednou to šlo 🙂 Tuto knihu doporučuji všemi deseti – nejen běžcům, ale i těm, kteří mají rádi životní příběhy a nebo cestování. Je to jedna z top knih, které jsem kdy četla.

 

Born to Run / Zrozeni k běhu - Christopher McDougall#MOTIVACEBorn to run

Kniha, kterou zná snad každý běžec, nebo o ní minimálně slyšel 🙂 Zpověď amerického běžce, který se vydal do Mexika, aby poznal tajemství kmene Tarahumarů, „nejšťastnějších běžců na světě,“ kteří běhají v extrémních podmínkách a podomácku vyrobených sandálech. ..

Za mě velice čtivý příběh, který vtáhne čtenáře do děje a běžce rozhodně namotivuje k dalším výkonům. Některé příběhy jsou až moc velké extrémy a člověk moc neví, zda jim doopravdy věřit – ale je to u knihy nutné? Hlavní je, aby čtenáře bavila, ne? 😉 Jednoznačně takové „must-read“ pro všechny, kteří se o běhání baví i mimo běhání. Protože, kdo nezná tento příběh, jakoby vlastně ani neběhal ;-).

Tip: Kniha je i ve formě audioknihy – ideální poslouchat třeba právě za dlouhého pomalého výběhu, kdy není potřeba se na nic soustředit 🙂

 

5 tipů na běžecké knihy pro tento článek stačí. Pokud v tuto chvíli hledáte další inspiraci, koukněte na stránky knihkupectví Martinus.cz, které má fakt širokou nabídku (nejen) běžeckých knížek i díky tomu, že máme skvělý kolektiv běžců v týmu M.R.C.I.N.A., který stejně jako já hltá každé nové běžecké čtivo :-).

Vybrali jste si mezi těmito tipy na běžecké knihy? Co takhle dát si příště pokračování?

6 thoughts on “Tipy na běžecké knihy #1

  1. #ZÁTOPEK doporučuji Dnes trochu umřeme – Richard Askwith. imho nejlepší knihu o téhle české běžecké legendě, napsal právě angličan (porovnávám s Náš život pod pěti kruhy, Emil Běžec, Zátopek (komiks)). Dívá se na dobu komunismu v které Emil převážně závodil s patřičným odstupem.

  2. Tuto knížku mám schovanou do dalšího článku – čistě o knížkách o Zátopkovi, a ano souhlas – knížka je taky super 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.