5 + 1 důvod proč zkusit triatlon

Kdyby mi někdo před 10 lety řekl, že budu dělat triatlon, tak bych se mu hlasitě vysmál. Ani ne kvůli tomu, že se mi triatlon nelíbíl (to vůbec), ale v tu dobu jsem se věnoval tenisu a golfu. Takže nějaké plavání, kolo a běh mě vůbec nebralo. No a máme rok 2017, ve kterém jsem si na závodě Challenge Prague zlepšil osobák v polovičním ironmanovi (1,9-90-21,1) na 4:46:43. A proč jsem s triatlonem vlastně začal? A proč vy byste mohli taky? 

1. Výzva

Proč vlastně něco takového podniknout a dobrovolně se takhle fyzicky ničit? Tuhle otázku si pokládám prakticky po každém ultra závodu a odpověď je vždy stejná. Chci vědět kde mám hranici, kde je můj limit. Potřebuji se posouvat dál, ať už časově nebo vzdálenostně. Proto byl triatlon naprosto dokonalou výzvou. Otázka zněla, jestli to budu schopen celé absolvovat (především uplavat), aniž bych během toho nevypustil duši. Pokud chce někdo podobnou výzvu, tak vřele doporučuju. Nemusí se hned pouštět do polovičního železného muže, ale může zkusit kratší disciplíny v podobě olympijského nebo sprint triatlonu. Jen dodám varování – jakmile absolvujete svůj první triatlonový závod, tak budete chtít na další a delší 😛

2. Fyzička

Triatlonisté mají neuvěřitelnou fyzičku. Opravdu jen málokdo dokáže uplavat 1,9 km, ujet 90 km a pak si ještě zaběhnout 21,1 km (bavíme-li se o polovičním železném muži). Zkrátka i já jsem chtěl patřit mezi tuhle elitní a všestrannou skupinu sportovců. Tím, že jsem byl převážně běžec, tak moje horní polovina těla byla slabší a nejsilnější jsem měl stehna a lýtka. Proto jsem plavání věnoval nemalé úsilí. S přípravou na triatlon musí člověk počítat i s tím, že bude potřeba posílit břicho a paže, které při plavání využívá. A pokud máte největší strach z plavání, tak vřele doporučuji si domluvit plavecké tréninky, kde vám vysvětlí jak plavat ekonomicky a tak, abyste nebyli po výlezu z vody totálně K.O.

3. Flexibilita tréninku

Jednoznačně největší výhodou triatlonu, je jeho tréninková flexibilita. Pokud nemíříte na stupně vítězů, tak si v zásadě volíte trénink podle sebe a můžete si jednoduše vybrat, kterému sportu se budete aktuálně věnovat. Výhodné to je i z jiného důvodu. Představte si, že není úplně ideální počasí na kolo, tak holt popadnete plavky a jde se do bazénu. Máte problémy například s kolenem a bolí vás při běhu? Šup na kolo / rotoped, kde ten kloub nedostane takový zápřah. Možností jak nakombinovat trénink, tak aby vás těšil a zároveň jste plnili svoje cíle, je opravdu hodně.

4. Příležitost pro další cestování

Dalším důvodem proč začít s triatlonem, je že se vám otevře cesta na další závody. Už nejste limitováni jen na běžecké- V zahraničí na vás čeká spousta úžasných triatlonů – můžete využít závody ze sérií Ironman nebo Challenge. Nicméně existují i například lokální závody, které určitě stojí za zmínku (jen si přečtěte předem recenze, ať pak nemáte jiné očekávání).

5. CÍL

Hawai. KONA. Přísahám, že nad tímhle bodem jsem měl jasno, ještě před tím, než jsem začal tenhle článek psát. Profesionální sportovci mají olympiádu, ultraběžci mají UTMB, no a triatleti mají IRONMAN World Championship, Kailua-Kona na Hawaii. To jsem se pomalu, ale jistě dostal na závěr. Dal jsem si za cíl, že se do svých 30ti let na tu Hawai kvalifikuji. Já vím, je to dost troufalý, ale proč si dávat malé cíle, no ne? Takže teď mám ještě nějaký ten rok na to natrénování a do 30ti se tam prostě podívám! Shodou okolností se teď (14.10.2017) zmíněné mistrovství na Hawaii poplave-pojede-poběží, takže jestli budete mít čas a chuť, tak na ten živý přenos mrkněte, ať víte o čem ten triatlon vlastně je 🙂

Bonusový důvod – odpočinek od běhu 😉

Pokud vám přijde, že jste často zranění nebo začínáte pociťovat, že vás běh už nebaví tolik jako dřív, tak dejte triatlonu šanci. Kombinace plavání a kola může mít právě ty správné regenerační účinky, které se vám při čistě běžeckém tréninku nedostávají a možná si později uvědomíte, že vám běh zase začíná chybět, nebo že jste se díky tomu i zrychlili. Triatlon zkrátka odbourá tu jednotvárnost z vašich tréninků.

Tak co, dáte triatlonu aspoň šanci? 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.